Petr Lacko a Liana Ivánková  / Tasty English je angličtina, která zachutná

Liana Ivánková je z Ostravy, Petr Lacko z Opavy. Poznali se v Opavě během studia. Po cestách na zkušenou do Anglie je osud svedl znovu do Opavy. Stali se životními a nyní i obchodními partnery. Společně se zúčastnili workshopů na podporu podnikání a rozjíždějí vlastní projekt Tasty English. S Petrem jsme si povídali o tom, jak může lidem angličtina chutnat.

Tasty English zní lákavě a asi i dobře popisuje koncept, se kterým chcete oslovit lidi – aby se učili anglicky v příjemném prostředí u něčeho dobrého. Na čem přesně váš koncept stojí?

Koncept stojí na příjemné atmosféře, při níž si naši klienti probíranou látku lépe zapamatují a pochopí ji. K učení pomáhá, když se zapojí více smyslů. Proto vnímáme propojení dobrého jídla a kávy, nebo vína s angličtinou jako zajímavý nápad. Doufáme a věříme, že se lidi víc uvolní a půjde to dohromady.

Máte to odkoukáno odjinud, nebo jde o váš vlastní nápad?

Pracovali jsme s přítelkyní v luxusních hotelech, kdy jsme si zažili na vlastní kůži, jak to může dobře fungovat, když hotel poskytuje klientům podobné pleasure služby propojené se vzděláváním. Nám tady po návratu trochu chyběla Anglie a i tohle jsme si z ní přivezli. Formát Tasty English jsme nikde neviděli. Je v tom prostě kousek inspirace a velký kus z nás obou.

Jak vám v posunu od té myšlenky k reálnému projektu pomohly workshopy na podporu podnikání?

Chtěli jsme dělat všechno najednou a měli jsme v tom trochu guláš. Workshopy nám pomohly nastavit si jasnou linku, čemu se věnovat. Myslím, že to nyní umíme dělat efektivněji. Taky nám to dodalo odvahu, jak se prezentovat. Vždycky jsme chtěli podnikat, ale báli jsme se. A opavský mash up (prezentace vybraných projektů a podnikatelských záměrů – pozn. red.), který se nám celkem povedl, nám dodal i trochu sebevědomí.
Posunuli jste se během workshopů nějak i věcně – myslím směrem k tomu založit živnost nebo firmu – nebo vás to ještě čeká?
Firmu LP Academy jsme založili už před workshopy. Ta zkratka neznamená jen Liana a Petr, ale i Learning and Pleasure. Měli jsme podobný koncept, ale byl zaměřený spíš na firmy. Na workshopy jsme narazili vlastně náhodou. Upřesnili jsme si během nich náš podnikatelský záměr a plán a díky Honzy přišli i na výstižný název Tasty English.

Ověřovali jste si, jestli o novou službu bude v Opavě zájem a jaký jej vlastně očekáváte?

Dělali jsme průzkum mezi lidmi, na které cílíme. Většina nám řekla, že by to chtěla alespoň vyzkoušet. A začínáme už od září, takže se brzy uvidí, jak to bude probíhat v praxi a jaký zájem bude. Určitě do toho dáme všechnu svou energii. Lidí, které by naše služby mohly zajímat, je myslím hodně. Znám případy, kdy se někdo sice učil anglicky, ale když mu například zrušili rezervaci ubytování v cizině a měl to vykomunikovat v angličtině po telefonu, tak to pro něj bylo velmi obtížné. I proto jsou naše lekce zaměřeny na praktickou komunikaci a porozumění.

Kde bude probíhat standardní výuka, respektive jestli budete mít nějaký standard? Máte oblíbenou restauraci nebo kavárnu v Opavě, kde už jste se domlouvali?

Domluvili jsme se, že lekce budou probíhat v krásném moderním salonku v hotelu Kramer v centru Opavy. Standard určitě nastavíme, doufám, že vysoko, plánuji zde využít mé zkušenosti z michelinské restaurace v podobě servisu, ochutnávek káv, čajů a moravských vín. Domlouváme párování vín s malými chutnými kanapkami od kuchaře z michelinské restaurace. Liana je profesionální lektorkou. Budou to lekce vedené u jednoho stolu, po malých skupinkách, s potřebnými edukačními materiály. Lidé ve skupince by také měli být na stejné úrovni (zatím cílíme na začátečníky a mírně pokročilé), aby to bylo o konverzaci, nikdo se nenudil, ale naopak aby se lidé diskusí vzájemně inspirovali. A protože jsme v Anglii měli možnost potkat hodně lidí z celého světa, tak tím chceme lekce obohatit. Že by si naši klienti okusili i různé podoby a přízvuky angličtiny, nejen z anglicky mluvících zemí, aby je nic nemohlo zaskočit. Později plánujeme služby rozšířit, vytvoříme různé balíčky a budeme cílit i jinam, například na firmy, jak jsem říkal.

Podnikáte s přítelkyní, jde to dohromady – vztah a business?

Myslím, že to funguje skvěle, vzájemně se doplňujeme, v podnikání i osobnostně. Neumím si představit, že podnikám s někým jiným. Navíc to můžeme řešit téměř kdykoliv. Už nám to říkalo několik lidí, že jsme odvážní, ale je to pro nás výzva.

Napsal: Michal Sobek